Ako vybrať nábytok?

Skôr, ako začneme s výberom konkrétnych kúskov nábytku, by ste si mali ujasniť, čo vlastne hľadáte. Nábytok totiž často neplní len praktickú a funkčnú funkciu, ale aj estetickú. Tu sa pri výbere naskytujú mnohé ďalšie aspekty pri výbere nábytku, ako štýl, farba, ďalej povrchová úprava, použité materiály, kovania a mnohé ďalšie. To všetko, ale aj oveľa viac treba brať do úvahy pri výbere nábytku. Aby sme vám poradili, ako vybrať nábytok, pripravili sme pre vás toto naše zhrnutie, rady, tipy a postrehy pre výber nového nábytku.

Vyberáme najlepší nábytok

Veľa z nás dbá pri výbere oblečenie, to však striedame a obmieňame pomerne často. Oproti tomu nábytok nám často slúži celé roky a meníme ho skôr zriedka, či už pri sťahovaní, zariaďovaní nového bývania, po rekonštrukcii alebo keď si chceme naša bývanie vynoviť alebo spríjemniť. Nový nábytok je dnes už cenovo dostupný, no cena nie je to hlavné a jediné, čo by ste pri výbere nábytku mali brať do úvahy.

Nábytok nám slúži dennodenne, je pre nás pri práci, pomáha nám udržiavať poriadok, ale slúži nám aj na chvíle oddychu a relaxu. Vedeli ste, že dnes sú na výber desiatky materiálov, stovky až tisíce farebných prevedení, líšia sa povrchovou úpravou, použitým kovaním? To je len časť z toho, v čom sa vám posnažíme pri výbere nábytku poradiť a nasmerovať vás.

Nábytkové materiály

Základom pri výrobe nábytku sú plošné materiály, ktoré sú základom moderného nábytku. Najčastejšími materiálmi v modernom procese výroby nábytku sú laminované dosky, dyhované materiály, lamináty a kompaktné dosky, masívne materiály a preglejky.

Ako súčasť nábytku sú využívané konštrukčné materiály, nosiče, dekoratívne materiály, pracovné dosky a nábytkové dvierka. Neoddeliteľnou súčasťou sú nábytkové kovania a doplnkový materiál. Každý so súčastí je na samotnú kapitolu minimálne v rozsahu väčšieho článku či menšej publikácie. Naším cieľom je vás zorientovať a odporučiť to, čo je podľa nás či opýtaných odborníkov na nábytok v súčasnosti to najlepšie.

Kovania a mechanizmy

Nábytkové kovania sú pri konštrukciách a výrobe nábytku využívané ako funkčné, ale aj ako estetické súčasti zároveň. Bez nich by len máloktorý nábytok plnil svoju úžitkovú a estetickú funkciu. Rovnako ako pri materiáloch, aj tu sa nájdu rôzne úrovne kvality ich výroby a spracovania. Kvalitný nábytok sa často rovná aj kvalite použitého kovania a mechanizmov.

Môže sa jednať o výklopné mechanizmy, pánty, madlá, spojovací sortiment a ďalšie súčasti. Aj keď sú dnes čoraz populárnejšie rôzne elektrické systémy, my aj vzhľadom na cenu a životnosť odporúčame zvoliť mechanické systémy.

Štýly, farby a prevedenia

Aj keď častý je moderný štýl v podobe čistých línií, vzhľadom aj na aktuálny vysoký dopyt po bývaní a jeho zariaďovaní, je dostupná veľká škála rôznych štýlov, prevedení a farieb. Ak sa medzi nimi neviete orientovať a hľadáte niečo, čo vás len tak neomrzí a bude ešte dlho moderné, práve biely nábytok je nestarnúca klasika. Nájdeme ju v kuchyniach, kúpeľniach, obývačkách, spálňach nielen súčasných interiérovych, ale určite aj u našich rodičov, či starých rodičov.

Ako správne zladiť nábytok?

O tom, ako správne na interiérový dizajn sa venujú mnohé publikácie, ale aj celé študíjné odbory. Ak to chcete zvládnuť bez nich, jednoduchý dizajnérsky trik je začať od jedného kúsku. Vezmite to čo sa vám páči a jednoducho k tomu dolaďte aj zvyšok. Toto viete aplikovať aj keď ide o nábytok. Môže ísť o krásny jedálenský stôl, pohodlnú sedačku alebo hoci o obľúbené vankúše alebo závesy.